Czy elektrośmieci można wyrzucić na śmietnik?
Elektrośmieci stają się dużym problemem cywilizacyjnym. Ich nadprodukcja to pokłosie konsumpcjonizmu i szybkiego rozwoju taniej produkcji sprzętów elektronicznych. Zachwyceni łatwym dostępem do wielu dóbr, dopiero ostatnio zauważyliśmy, że zaczynamy tonąć w ogromnej masie odpadów. Przeczytaj, a dowiesz się, dlaczego nie wolno wyrzucać elektrośmieci na śmietnik.
Czym są elektrośmieci?
Problem z recyklingiem i utylizacją nie dotyczy jedynie odpadów komunalnych. Znacząca część odpadów z gospodarstw domowych okazuje się elektrośmieciami. Są to wszystkie uszkodzone i nienadające się do użytku urządzenia elektroniczne i elektryczne. W nomenklaturze urzędniczej nazywane są zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, w skrócie ZSEE. Jak można dowiedzieć się na stronie internetowej skupu złomu elektronicznego Ago Recykling z Warszawy do elektrośmieci zalicza się:
- sprzęt komputerowy – komputery, laptopy, notebooki, monitory, drukarki, routery, modemy,
- telefony komórkowe i smartfony,
- sprzęt AGD – lodówki, pralki, zmywarki, ekspresy do kawy, kuchenki, płyty grzewcze czajniki elektryczne,
- baterie, akumulatory, zasilacze, okablowanie, żarówki, świetlówki, zabawki elektryczne i elektroniczne itp.
Dlaczego elektrośmieci nie wolno wyrzucać na śmietnik?
Gospodarka elektrośmieciami podyktowana jest względami ekologicznymi i ekonomicznymi. Ustawa z dnia 11. 09. 2015 r. o ZSEE określa środki służące ochronie środowiska i zdrowia ludzi, które mają zapobiegać niekorzystnym oddziaływaniom zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na otoczenie. Precyzuje sposoby wykorzystania zasobów i wskazuje metody poprawy efektywności recyklingu. Celem ustawy jest ochrona środowiska naturalnego przed pozostawionymi na wysypiskach śmieci zużytymi urządzeniami elektronicznymi i elektrycznymi. Drugą kwestią jest możliwości odzyskania w procesie recyklingu wielu cennych surowców. Dzięki temu ograniczamy eksploatację zasobów naturalnych naszej planety i pozyskujemy wartościowe produkty, które można ponownie wykorzystać w produkcji przemysłowej.
Skup sprzętu elektronicznego
Firmy zajmujące się odbiorem uszkodzonego sprzętu i złomu elektronicznego przyjmują wszelkie zużyte i niepotrzebne urządzenia elektroniczne i ich podzespoły. Zajmują się skupem akumulatorów, a także skupem kabli miedzianych. Najbardziej aktywne z nich odbierają elektrośmieci spod wskazanych lokalizacji w obrębie terenu swojego działania. Wykonują utylizację i recykling złomu elektronicznego, w tym złomu komputerowego. Niektóre skupy oferują również kasowanie dysków twardych i innych elektronicznych nośników danych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana