Jak się przeprowadza czyszczenie tapicerki meblowej?
Tapicerka meblowa to jeden z tych elementów wnętrza, który często wymaga solidnego czyszczenia. Wprawdzie zmiana pokrowca czy korzystanie z narzuty może pomóc w utrzymaniu mebli w dobrej kondycji, czasem jednak nie ma innego wyjścia, jak tylko gruntowne czyszczenie tapicerki meblowej. Jak to zrobić krok po kroku? Sprawdź.
Rozpoznanie rodzaju tapicerki
Zanim przystąpimy do czyszczenia tapicerki meblowej, warto sprawdzić z jakiego materiału jest wykonana. Może to być na przykład tkanina, skóra naturalna, ekoskóra czy inne syntetyczne materiały. Każdy z tych rodzajów wymaga innych środków czystości oraz metody czyszczenia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty i uniknąć uszkodzeń, warto zwrócić uwagę na oznaczenia producenta oraz przestrzegać jego zaleceń.
Przygotowanie mebli przed czyszczeniem
Zanim przystąpimy do usuwania plam i zabrudzeń z powierzchni tapicerowanej meble, należy je odpowiednio przygotować. Na początek dobrze jest dokładnie odkurzyć tapicerkę, aby pozbyć się kurzu, sierści czy innych drobinek. Następnie warto uczynić próbę na niewielkim, niewidocznym fragmencie mebla, aby upewnić się, że używany środek czyszczący nie uszkodzi materiału ani nie wywoła reakcji alergicznej u domowników. W przypadku tapicerki skórzanej należy też pamiętać o jej zabezpieczeniu przed działaniem detergentów poprzez nałożenie specjalistycznego preparatu nawilżającego.
Usuwanie plam i zabrudzeń
Czas na właściwe czyszczenie tapicerki meblowej w Warszawie . Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego środka czyszczącego – dla tkanin najlepiej sprawdzą się specjalistyczne pianki czy żele, dla skóry – preparaty przeznaczone do tego rodzaju materiału. W przypadku trudnych plam warto spróbować zastosować domowe sposoby, takie jak woda z octem czy soda oczyszczona. Ważne jest jednak, aby pamiętać o umiarkowanym stosowaniu tych środków, aby nie zepsuć wyglądu ani struktury tapicerki.
Suszenie i dezynfekcja
Po usunięciu plam i zabrudzeń ważnym etapem jest również suszenie oraz dezynfekcja tapicerki meblowej. Suszenie powinno odbywać się powoli i naturalnie – unikajmy używania suszarek, promienników czy podgrzewaczy do przyspieszenia procesu, gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń materiału. Dezynfekcja tapicerki to równie istotny element, zwłaszcza jeśli w domu przebywają dzieci czy osoby uczulone na roztocza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana