Jaką myjkę wybrać do kostki brukowej?
Kostka brukowa znajduje zastosowanie przy budowie podjazdów, chodników, a nawet tarasów. Charakteryzuje się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, jest wytrzymała na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, występuje też w szerokiej gamie kształtów, rozmiarów i kolorów. Jednak aby prezentowała się pięknie, należy regularnie przeprowadzać jej mycie. Sprawdźmy zatem jaka myjka ciśnieniowa skutecznie wyczyści kostkę brukową?
Jaką myjką czyścić kostkę brukową?
Planując zakup urządzenia, które skutecznie usunie różne zanieczyszczenia z kostki brukowej, m.in. błoto, liście, mech czy płyny eksploatacyjne z pojazdów, najlepiej zdecydować się na myjkę ciśnieniową. Oczywiście jej moc, ciśnienie robocze oraz wydajność musi odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli teren wyłożony kostką brukową jest niewielki, spokojnie można stosować modele o mocy 1400 W, ciśnieniu 110 barów i wydajności rzędu 360 l/h. Taka myjka pozwoli w ciągu godziny oczyścić mniej więcej 20 m² kostki brukowej.
Jeżeli jednak powierzchnia wyłożona kostką brukową jest znacznie większa, wówczas powinniśmy rozważyć zainwestowanie w myjkę ciśnieniową o wyższej klasie roboczej. Sprzęt taki posiada firma Matkar — dystrybutor urządzeń myjąco-sprzątających z Odolanowa. W ofercie znajdziemy nowe i używane, ale w bardzo dobrym stanie technicznym myjki ciśnieniowe wiodących producentów. Są to modele o mocy od 2100W do 3000W, ciśnieniu roboczym od 145 do 250 barów, wydajności od 500l/h do 600l/h, które szybko, a przede wszystkim dokładnie mogą oczyścić od 40 m² do nawet 60 m².
Jak często czyścić kostkę brukową?
Częstotliwość czyszczenia powierzchni wyłożonych kostką brukową zależy od wielu czynników, m.in. przeznaczenia, sposobu użytkowania, a nawet otoczenia. Wszystkie one wpływają bowiem na rodzaj zanieczyszczeń, jakie będą się osadzały na kostce brukowej. Do tych najczęściej występujących można zaliczyć: błoto, liście, zwłaszcza gdy w pobliżu rosną drzewa, mech zagnieżdżający się w szczelinach, a także oleje i inne płyny eksploatacyjne, gdy to właśnie z kostki jest zbudowany podjazd.
Wszystkie wymienione zanieczyszczenia mogą popsuć estetykę nawierzchni wykonanej z kostki brukowej. Dlatego specjaliści radzą, aby przynajmniej raz do roku wyczyścić ją profesjonalną myjką ciśnieniową, ponieważ w pielęgnacji tego typu powierzchni najważniejsza jest regularność. Poza używaniem myjek ciśnieniowych warto także systematycznie zamiatać kostkę brukową, co pozwoli usunąć z niej sporo suchych, luźnych zabrudzeń, np. liście, igliwie oraz kurz. Jak zatem widać kostka brukowa, choć estetyczna i trwała, musi być poddawana okresowemu czyszczeniu, dzięki temu na dłużej zachowa swój pierwotny wygląd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana