Jak wygląda utylizacja odpadów mieszanych?
Funkcjonowanie obiektów użyteczności publicznej oraz gospodarstw domowych wiąże się z powstawaniem różnego rodzaju odpadów. Istotną rolę – zarówno dla dobra naszego, jak i otaczającego nas środowiska naturalnego, odgrywa segregacja odpadów. Wiele wątpliwości budzi natomiast kwestia odpadów zmieszanych. Które śmieci zaliczamy do odpadów zmieszanych? Jak wygląda ich utylizacja? Odpowiadamy!
Ideą segregacji śmieci jest możliwość ponownego wykorzystania surowców, takich jak szkło, plastik czy papier. Wśród odpadów znajduje się także grupa, z której odzyskanie surowców nie jest do końca możliwe. Mowa o odpadach zmieszanych.
Które śmieci zaliczamy do odpadów mieszanych?
Odpady zmieszane to grupa śmieci, z której nie jesteśmy w stanie odzyskać już surowców wykorzystanych do ich wyprodukowania. To wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, wyłączając odpady niebezpieczne. Odpady zmieszane wrzucamy do czarnych lub szarych pojemników na śmieci.
Do odpadów zmieszanych zaliczamy między innymi: rozbite szklane naczynia, ręczniki i chusteczki papierowe, zużyte pieluchy, niedopałki papierosów, resztki mięsa, olej po smażeniu, folię i papier zabrudzony tłuszczem, brudne gąbki, ścierki, resztki zwierzęce, pergamin, zużyte maszynki do golenia, torebki po herbacie, stare obuwie, zużyte ubrania, pojemniki z resztkami niewykorzystanej żywności: opakowania po serkach, jogurtach.
Sprawdzoną firmą, świadczącą usługi wywozu i utylizacji odpadów zmieszanych, specjalizującą się ponadto w recyklingu elektroodpadów i tworzyw sztucznych, jest KARAT RECYKLING.
Na czym polega utylizacja odpadów zmieszanych?
Odpady mieszane w koszach lub kontenerach odbierane są spod domów, firm i przedsiębiorstw przez odpowiednie firmy. Odpady zmieszane trafiają następnie do zakładu gospodarowania odpadami. Tam po zważeniu trafiają do budynku sortowni, gdzie następuje ich dodatkowa, najczęściej ręczna segregacja. Surowce, które da się jeszcze odzyskać (a nie są one zabrudzone innymi substancjami), poddawane zostają recyklingowi. Pozostałe odpadki to tak zwane odpady resztkowe. Z odpadów resztkowych udaje się odzyskać niewielką część frakcji biodegradowalnej, która najczęściej trafia na składowisko, staje się nawozem dla roślin, lub jest spalana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana