Jak wybrać dobre żelazko?
Żelazko jest rzeczą w każdym domu niezbędną, niezbędnym za każdym razem, kiedy trzeba włożyć Tą koszulę. Tą, która gniecie się od samego patrzenia na nią. Jeśli często wybieramy takie kłopotliwe części garderoby, warto mieć w domu żelazko, które sobie z nimi poradzi. Sprawdź, jak wybrać takie, które spełni twoje oczekiwania.
Jakie są rodzaje żelazek?
Żelazka parowe
Te żelazka zapewniają gładszą prasę i pomagają usunąć zagniecenia na tkaninach bawełnianych i lnianych. Żelazka parowe mają wewnątrz małą wannę na wodę, która wytwarza parę do zwilżania ubrań podczas prasowania.
Oprócz podstawowych funkcji prasowania żelazka parowe są wyposażone w takie funkcje, jak automatyczne wyłączanie, mechanizm samoczyszczenia, ochrona przed przegrzaniem itp. Funkcje te mogą się jednak różnić w zależności od marki i modelu.
Przenośne żelazka
Ten rodzaj żelazka jest przeznaczony dla osób często podróżujących, które chcą, aby ich ubrania nie gniotły się i zawsze prezentowały się dobrze. W porównaniu ze standardowymi żelazkami są mniejsze, lżejsze i łatwe do przenoszenia w torbie lub walizce. Przenośne żelazka są dostępne zarówno w wersji suchej, jak i parowej. Niektóre przenośne żelazka są nawet bezprzewodowe, co czyni je wygodnymi w użyciu.
Na co zwracać uwagę przy wyborze żelazka?
Waga
Żelazka z dużymi metalowymi podstawami są znacznie cięższe. Większość nowszych modeli jest lekka i nie obciąża zbytnio ramienia. Kupując żelazko, możesz wziąć to pod uwagę, aby sprawdzić, czy kupowane żelazko jest wygodne i łatwe do podniesienia. Żelazka parowe są zazwyczaj cięższe niż żelazka suche, dzięki czemu nie musisz wywierać dużego nacisku podczas prasowania.
Moc
Wybierając to urządzenie, pamiętaj, że im większa moc żelazka, tym lepsza wydajność. Oznacza to, że żelazko o dużej mocy nagrzewa się bardzo szybko i pomaga z łatwością usuwać zagniecenia i zagniecenia na ubraniach. Chociaż żelazka o większej mocy są droższe, warto rozważyć, jeśli często nosisz rzeczy, które wyjątkowo ciężko się prasuje.
Rodzaje stóp żelazka
Stopa żelazka, również znana jako płyta grzewcza, jest przymocowana do spodu. Wybierając żelazko, upewnij się, że wybierasz szerszą stopę z cienką i manipulowaną główką. Pomaga to zakryć większą powierzchnię materiału i dotrzeć do ciasnych zakładek i pod guzikami. Najważniejszą rzeczą do sprawdzenia jest metalowa stopa żelazka. Zazwyczaj spotykamy cztery różne stopki żelazka:
- Stopa aluminiowa – żelazka z aluminiową stopą dobrze się nagrzewają, ale po latach użytkowania mogą porysować powierzchnię. Płyta aluminiowa łatwo się klei po wyprasowaniu dużej ilości ubrań i jest trudna do czyszczenia.
- Stopa ceramiczna – żelazka z tymi powierzchniami są trwałe i pomagają równomiernie rozprowadzać ciepło. Żelazka z ceramicznymi stopami są gładkie na każdym rodzaju tkaniny, zapewniając dobre wrażenia podczas prasowania.
- Stopa nieprzywierająca – powierzchnia stopy żelazka jest nieprzywierająca, co zmniejsza przywieranie ubrań podczas prasowania. Tego typu żelazka są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu przy użyciu bardzo małej ilości środka czyszczącego.
- Stopa ze stali nierdzewnej – żelazka ze stopami ze stali nierdzewnej są trwałe, odporne na korozję i zarysowania. Dzięki nim prasowanie jest łatwe i bezwysiłkowe.
Łatwe do napełnienia zbiorniki na wodę
Większość żelazek parowych ma w środku mały zbiornik na wodę. Możesz napełnić wodę przez mały otwór w pobliżu uchwytu i przykryć go, aby zapobiec rozlaniu. Niektóre żelazka mają przezroczysty zbiornik na wodę, który informuje o poziomie wody podczas napełniania i unikaniu przepełnienia.
Kontrola temperatury
Poszukaj żelazka, które ma łatwe i precyzyjne sterowanie. Sprawdź, czy wszystkie ustawienia są łatwo zauważalne i regulowane. Prawie wszystkie żelazka mają pokrętło ustawień temperatury tuż pod uchwytem, upewnij się, że jest ono pod ręką podczas prasowania ubrań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana