Jak na co dzień dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Pozwala ona nie tylko w sposób bezpieczny dla środowiska utylizować wyprodukowane w gospodarstwie domowym nieczystości płynne, ale też stanowi źródło sporych oszczędności. Podstawą prawidłowego funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków jest poprawna eksploatacja, a także regularna konserwacja. Jak zatem dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rodzaje
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to skuteczny sposób na bezpieczną utylizację wyprodukowanych w gospodarstwie domowym, płynnych nieczystości. Producenci oczyszczalni ścieków, jak na przykład firma EKO-BIO, oferują szeroki wybór rozwiązań, a wśród nich:
oczyszczalnie biologiczne,
oczyszczalnie biologiczno-chemiczne,
oczyszczalnie z drenażem rozsączającym.
Eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków – jak robić to prawidłowo?
Prawidłowa eksploatacja oraz regularna konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków w dużej mierze wpływa na jej efektywność, wydajność oraz poprawność funkcjonowania. Ze względu na to, iż funkcjonowanie oczyszczalni przydomowych oparte jest na działaniu bakterii tlenowych i beztlenowych, ich odpowiednia ilość oraz jakość ma kluczowe znaczenie dla wydajności i skuteczności działania instalacji. O czym ponadto warto pamiętać, eksploatując przydomową oczyszczalnię ścieków? Jak prawidłowo o nią dbać?
używaj wyłącznie ekologicznych środków czystości – warto wspomnieć, że zarówno na jakość, jak i ilość wspomnianych bakterii, w dużej mierze wpływa fakt, jakich środków czystości używasz. Agresywne detergenty w postaci chemicznych środków dezynfekujących, mogą niszczyć pożyteczne bakterie, a tym samym negatywnie wpływać na skuteczność oczyszczalni;
nie wprowadzaj do kanalizacji tłuszczów, smarów, olejów, rozpuszczalników, farb, produktów ropopochodnych, pestycydów, środków toksycznych, czy ścieków odzwierzęcych – one podobnie, jak agresywne detergenty, zabijają cenne bakterie poprzez blokowanie dostępu życiodajnego tlenu;
pamiętaj o regularnych przeglądach;
systematycznie uzupełniaj bakterie;
pamiętaj o regularnym opróżnianiu zbiornika z nagromadzonego osadu (producenci zalecają, by osadnik opróżniać raz na 2-3 lata).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana